رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام عنوان كردند: طراحی دشمن برای از بین بردن توانمندی‌های جمهوری اسلامی


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز (سه‌شنبه) در دیدار سران سه قوه، مسئولان و كارگزاران نظام، مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف و عناصر فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، افزایش توانمندی‌های اساسی را موجب مصونیت و اقتدار ملت و كشور خواندند و افزودند: برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی در حل دو مشكل اساسی ركود و بیكاری، شتاب حركت برای تحقق اقتصاد مقاومتی را افزون‌تر خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با توصیه به بهره‌گیری هرچه بیشتر از فضای معنوی ماه مبارك رمضان به برخی ادعیه در این ماه شریف اشاره كردند و گفتند: در برخی ادعیه‌ی رمضانی درخواست نجات از گناهانی شده است كه اگر خدای نكرده مسئولان به آنها مبتلا شوند، ضرر آن به همه‌ی جامعه و به كشور خواهد رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بی‌انگیزگی، غفلت، سخت شدن دل، بی‌خیالی و غرور را ازجمله‌ی این گناهان برشمردند و خاطرنشان كردند: اگر مسئولان از خود مراقبت نكنند و مبتلا به این گناهان شوند، مراحل بعدی و خطرناك‌تر، كم آوردن در بزنگاه‌ها، ابتلا به نفاق و تكذیب نعمت‌های الهی است.
ایشان تنها راه رهایی از این گناهان و لغزش‌ها را، تقوا و مراقبت از خویش دانستند.
رهبر انقلاب اسلامی سپس به مسائل روز اشاره كردند و با تأكید بر اینكه كشور در برهه‌ی كنونی، در شرایط حساس و خاصی قرار دارد، افزودند: ازجمله ویژگی‌های مقطع فعلی این است كه مسئولان، برخلاف اوایل انقلاب، با ظرفیت‌های عظیم كشور بیشتر آشنا هستند و آگاهی كامل و جامعی نسبت به توانمندی‌ها و امكانات دارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: ویژگی دیگری كه موجب حساس بودن مقطع فعلی است، وجود یك دشمنی آشكار خاص با جمهوری اسلامی است كه فراتر از اختلافات معمولی میان دولت‌ها است.
ایشان در بیان علت اصلی این دشمنی خاص، جمهوری اسلامی ایران را یك پدیده‌ی بی‌سابقه خواندند و خاطرنشان كردند: نظام اسلامی بر پایه‌ی مبانی فكری و عملی اسلامی با «استكبار، ظلم، تبعیض، و سیاست‌های زورگویانه» مخالف است و با وجود همه‌ی فشارها، قدرت و نفوذ آن روزبه‌روز در منطقه و جهان گسترش و عمق یافته و به‌عنوان یك قدرت رو به ظهور جدید، منافع ظالمانه‌ی قدرت‌های استكباری را به چالش كشیده است.
رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: باید طراحی و نقشه‌ی دشمن را شناخته و برای مقابله با آن، طراحی كلان و مصونیت‌بخشی داشته باشیم كه برنامه‌های اجرایی نیز در چارچوب این طراحی كلان معنا پیدا خواهند كرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: طراحی و نقشه‌ی دشمن، از بین بردن توانمندی‌های جمهوری اسلامی و اگر نتواند، جلوگیری از رشد این توانمندی‌ها است.
ایشان با تأكید بر اینكه تنها راه مقابله با طراحی دشمن، استفاده‌ی صحیح و مناسب از ظرفیت‌ها و افزایش روزافزون قدرت و اقتدار كشور است، به بیان توانمندی‌های اصلی و اساسی كشور پرداختند.
«ایمان اسلامی» اولین توانمندی بود كه رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره كردند و گفتند: طرف مقابل از همه‌ی امكانات خود به‌ویژه فضای مجازی استفاده می‌كند تا ایمان اسلامی نسل جوان و نسل‌های بعدی را متزلزل كند؛ بنابراین باید برای حفظ و عمق‌بخشی به ایمان اسلامی در جامعه به‌عنوان یكی از زمینه‌های اقتدار، اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «پیشرفت‌های علمی» را دومین توانمندی اساسی كشور خواندند و با تأكید بر اینكه طرف مقابل به‌شدت مخالف پیشرفت علمی است و برای متوقف كردن آن به ترور دانشمندان كشور نیز متوسل شده است افزودند: آنها برای مقابله با پیشرفت علمی حتی از ابزارهای خباثت‌آمیز و ممنوع همچون بدافزارها و ویروس‌های اینترنتی استفاده كردند كه می‌توانستیم برای این جنایت، گریبان آنها را در دادگاه‌های بین‌المللی بگیریم كه متأسفانه این كار انجام نشد.
ایشان خاطرنشان كردند: یكی از دلایل عمده‌ی فشار بر بخش هسته‌ای، مخالفت با پیشرفت علمی كشور است و خودشان هم می‌دانند كه ادعای تلاش برای دستیابی به بمب هسته‌ای، یك دروغ آشكار است.
رهبر انقلاب اسلامی «توانمندی اقتصادی» و «توانمندی دفاعی بازدارنده» را از دیگر عوامل اقتدار كشور دانستند و با تأكید بر افزایش این توانمندی‌ها گفتند: توانمندی سیاسی ملی به‌معنای وحدت و انسجام ملی باید حفظ شود و با وجود اختلاف‌ها و سلایق گوناگون سیاسی كه اشكالی هم ندارد، در مبانی حركت نظام، اختلافی در بین مردم به وجود نیاید.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: به لطف الهی امروز این انسجام و وحدت ملی نسبت به مبانی نظام وجود دارد و قاطبه‌ی مردم به انقلاب، مظاهر انقلاب، یادگارهای انقلاب و نام و یاد امام (رحمه‌الله) علاقه‌مند هستند.
ایشان «جمعیت جوان كشور» را از دیگر توانمندی‌های اساسی برشمردند و افزودند: جمعیت جوان نعمت بسیار بزرگ و مهمی است و مسئولان دولتی باید با برنامه‌ریزی صحیح در جهت افزایش جمعیت جوان كشور حركت كنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از تأكید بر افزایش توانمندی‌های شش‌گانه‌ی اساسی كشور برای مقابله با طراحی دشمن، خاطرنشان كردند: دشمن عبارت است از «شبكه‌ی استكبار» كه در رأس آن دولت آمریكا قرار دارد و همچنین «شبكه‌ی صهیونیستی» كه مظهر آن رژیم جعلی صهیونیستی است.
ایشان با اشاره به اینكه طرف مقابل به‌هیچ‌وجه دشمنی خود را پنهان نمی‌كند، گفتند: سخن چند روز پیش وزیر امور خارجه در جلسه‌ی علنی مجلس مبنی بر اینكه ذات آمریكا تغییری نكرده، سخن كاملاً درستی است، ذات آمریكای كنونی همان ذات آمریكای دوران ریگان است و هیچ تفاوتی هم میان دموكرات و جمهوری‌خواه وجود ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یك تصور غلط درخصوص آمریكا اشاره و خاطرنشان كردند: برخی تصور می‌كنند ما می‌توانیم با آمریكا كنار بیاییم و مشكلات خود را حل كنیم درحالی‌كه این تصور نادرست، و یك توهم است.
ایشان با تأكید بر اینكه از لحاظ منطقی، هیچ‌گاه جمهوری اسلامی ایران مورد محبت دولت آمریكا قرار نخواهد گرفت، گفتند: رفتار آمریكایی‌ها همواره خباثت‌آمیز و همراه با عناد بوده است؛ بنابراین تصور اینكه مسائل ایران و آمریكا سوءتفاهم است و از طریق مذاكره و به شیوه‌ی «پنجاه-پنجاه» قابل حل است، تصوری غیر واقعی و غلط است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئله‌ی اصلی آمریكایی‌ها، موجودیت جمهوری اسلامی ایران است كه با مذاكره و رابطه حل نمی‌شود زیرا قدرت و استقلال ناشی از اسلام برای استكبار غیر قابل قبول است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه از دیدگاه آمریكا، مصالحه به‌معنای تنزل از مواضع و اصول است، خاطرنشان كردند: این تنزل پایانی ندارد همان‌گونه كه اكنون بعد از موضوع هسته‌ای، موضوع موشكی را پیش كشیده‌اند، بعد از موشك، نوبت به حقوق بشر می‌رسد، بعد از حقوق بشر، موضوع شورای نگهبان، سپس موضوع ولایت فقیه و در نهایت قانون اساسی و حاكمیت اسلام مطرح خواهد شد؛ بنابراین تصور اینكه جمهوری اسلامی می‌تواند با آمریكایی‌ها به مصالحه برسد، تصور نادرستی است.
رهبر انقلاب اسلامی به یك تصور غلط دیگر نیز اشاره كردند و افزودند: برخی تصور می‌كنند كه علت خصومت آمریكا با ایران، تحریك‌ها و ستیزه‌گری جمهوری اسلامی است درحالی‌كه آنها بودند كه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، با بدگویی، تحریم، طلبكاری و پناه دادن به دشمن ملت ایران، بنای دشمنی و ستیزه را گذاشتند.
رهبر انقلاب اسلامی، تقویت «مصونیت و اقتدار كشور» را علاج واقعی همه‌ی دشمنی‌های مستكبران خواندند و تأكید كردند: براساس فرمان صریح قرآن باید هرچه می‌توانیم قوت و قدرت «ایمانی، اقتصادی، دفاعی، علمی، سیاسی و جمعیتی» خود را افزایش دهیم.
ایشان با فراخوان مسئولان همه‌ی دستگاه‌ها به ادای كامل وظایف خود در روند افزایش توان و «مصونیت ملی»، به مسئولان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با توان علمی كشور توصیه كردند خود را از حواشی دور نگه دارند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر ضرورت حمایت از جوانان معتقد و انقلابی به‌عنوان یكی از توانمندی‌های كشور، افزودند: همان‌گونه كه صریح و آشكارا گفتم همواره از جوانان مؤمن انقلابی دفاع می‌كنم و به آنها ارادت دارم.
رهبر انقلاب اسلامی سخنان خود در جمع مسئولان و مدیران ارشد نظام را با بیان تذكراتی مهم در دو زمینه‌ی اقتصاد و برجام ادامه دادند.
ایشان ركود و بیكاری را دو مشكل عمده‌ی كشور دانستند و خاطرنشان كردند: این مشكلات بیشتر از اینكه ناشی از تحریم‌ها باشد، متوجه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت فعلی، دولت سابق و دولت اسبق است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان برخی راهكارها برای حل این دو مشكل، توجه به صنایع كوچك و متوسط را ضروری خواندند و افزودند: احیای این‌گونه صنایع، از بنیان‌های اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند تا حد زیادی باعث تحرك اقتصادی و ایجاد اشتغال شود.
رهبر انقلاب اولویت‌بندی كارها را بسیار مهم خواندند و خاطرنشان كردند: طبیعی است كه هر یك از وزیران محترم مشكلات خود را مهم‌تر بداند و برای جذب منابع بیشتر تلاش كند اما دولت باید با اولویت‌بندی واقعی، حركت اقتصادی را شتاب دهد.
ایشان با ابراز امیدواری درباره‌ی عینی شدن نتایج فعالیت‌های دولت در زمینه‌ی اقتصاد مقاومتی، حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان را دارای اولویت كامل و در حل دو مشكل عمده‌ی ركود و بیكاری مؤثر خواندند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جذب و هدایت سرمایه‌ها و منابع خارجی به زمینه‌های مورد نیاز كشور را نیز مهم برشمردند و خاطرنشان كردند: در این عرصه نیز باید با اولویت‌بندی عمل كرد.
جلوگیری از واردات كالاهایی كه مشابه داخلی دارند و یا مورد نیاز كشور نیستند، تبدیل تجهیزات فرسوده‌ی صنایع، توجه كامل به بخش كشاورزی و تمركز و سرمایه‌گذاری برای تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی به‌جای خام‌فروشی از دیگر توصیه‌های رهبر انقلاب به مسئولان بود.
ایشان افزودند: افزایش تولید و صادرات نفت، نیاز كشور است اما در كشوری كه دارای بزرگ‌ترین ذخائر گازی و نفتی جهان است، واردات بنزین نباید انجام شود و مسئولان برای رفع این مشكل باید برنامه‌ریزی و اقدام كنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نقد دیدگاهی كه معتقد است منابع لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود ندارد، افزودند: سپرده‌های ارزی و ریالی مردم در بانك‌ها، رقم بسیار بالایی است؛ با افزایش «تسهیلات و مشوق‌های قانونی»، این منابع را به سمت شتاب یافتن روند اقتصاد مقاومتی هدایت كنید.
مسئله‌ی برجام و ارزیابی میزان پایبندی طرف‌های مقابل به تعهداتشان، آخرین بخش از سخنان مهم رهبر انقلاب اسلامی در جمع مسئولان و كارگزاران نظام بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نظرات هر دو گروه موافقان و مخالفان برجام را مبالغه‌آمیز خواندند و گفتند: هم افرادی كه از برجام تمجید می‌كنند و هم مخالفان و منتقدان آن، در بیان نظرات خود گاهی مبالغه و اغراق می‌كنند، درحالی‌كه برجام هم «نقاط مثبت و محسّنات» دارد و هم «نقاط ضعف و معایب».
رهبر انقلاب افزودند: محسّنات برجام همان مواردی بود كه جمهوری اسلامی را به روی آوردن به مذاكرات ترغیب كرد كه البته خیلی از آن محسّنات تأمین نشد.
ایشان در اشاره به معایب برجام خاطرنشان كردند: این معایب مواردی است كه ما همیشه از آن بیمناك بودیم و تكرار می‌كردیم كه طرف مقابل، طرف بدعهد و بدذاتی است كه دبّه در می‌آورد و زیر قول خود می‌زند.
ایشان افزودند: در برجام خُلَل و فُرَج‌هایی وجود دارد كه اگر بسته می‌شد، معایب، كمتر یا منتفی می‌شدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تجلیل از تلاش فراوان و سخت مذاكره‌كنندگان هسته‌ای، تأكید كردند: آنچه كه درخصوص برجام می‌گوییم، مطلقاً ناظر به زحمات و تلاش‌های این برادران عزیز نیست، بلكه ارزیابی عملكرد طرف مقابل است.
رهبر انقلاب با اشاره به زوایای پرابهام سند برجام كه زمینه‌ی سوءاستفاده‌ی طرف‌های مقابل را فراهم كرده است تأكید كردند: جمهوری اسلامی ابتدائاً برجام را نقض نخواهد كرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریكا مبنی بر پاره كردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد كه این كار هم دستوری قرآنی درباره‌ی نقض عهد متقابل است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به تشریح مصادیقی از عمل نكردن آمریكا به تعهدات خود پرداختند و خاطرنشان كردند: وظیفه‌ی طرف مقابل، برطرف كردن تحریم‌ها بود اما به این وظیفه عمل نكرده یعنی بخشی از تحریم‌ها را به‌نحوی برداشته‌ اما در عمل تحریم‌ها برداشته نشده است.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: آمریكایی‌ها تحریم‌های اولیه را به‌طور كامل حفظ كرده‌اند كه این مسئله بر تحریم‌های ثانویه نیز كه قرار بود برطرف شود اثر می‌گذارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: دست‌اندركاران به این واقعیات توجه و دقت كنند و این حرف را تكرار نكنند كه تحریم‌ها برداشته شده است.
ایشان با اشاره به حل نشدن مشكل معاملات با بانك‌های خارجی، افزودند: مقامات دولت آمریكا در زبان و بخشنامه می‌گویند كه مانعی برای معاملات بانكی با ایران وجود ندارد اما در عمل كاری می‌كنند كه بانك‌ها جرئت معامله با ایران را نداشته باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سخنان اخیر یك مقام مسئول آمریكایی را مبنی بر اینكه «ما نمی‌گذاریم ایران راحت باشد»، نمونه‌ای از همین رفتار دوگانه دانستند و گفتند: طرف آمریكایی این گناه و تخلف بزرگ را در مانع‌تراشی برای تعامل بانك‌های خارجی با ایران انجام داده و كسی نباید كار آمریكایی‌ها را توجیه كند.
«بیمه‌ی نفتكش‌ها» موضوع مهم دیگری بود كه رهبر انقلاب، جزئیاتی از تخلف و بدعهدی آمریكا درخصوص آن را بیان و خاطرنشان كردند: البته آنها در سقف محدودی این بیمه را قبول كرده‌اند اما ساختارهای بزرگ بیمه وارد این موضوع نمی‌شوند زیرا آمریكایی‌ها در آن ساختارها عضو هستند و مانع‌تراشی می‌كنند.
ایشان با اشاره به انجام كامل تعهدات جمهوری اسلامی افزودند: ما پیش‌پرداخت‌ها و تعهدات خود را پی‌درپی انجام دادیم و غنی‌سازی ۲۰ درصد، فردو و اراك را تعطیل كردیم، اما طرف مقابل همچنان متوقع است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به رئیس سازمان انرژی اتمی كشور تأكید كردند: توقعات طرف مقابل را در زمینه‌ی «الیاف كربنِ دارای كاربرد در ساخت سانتریفیوژها» و درخصوص «اندازه‌گیری ۳۰۰ كیلو مواد هسته‌ای» مطلقاً قبول نكنید و زیر بار آنها نروید.
رهبر انقلاب با اشاره به پول‌های بلوكه‌شده‌ی كشورمان در خارج گفتند: امروز دسترسی به درآمدهای نفتی كشور كاری دشوار و هزینه‌دار است و پول‌هایی هم كه در بانك‌های دیگر كشورها داریم، هنوز به جمهوری اسلامی برنگشته است چرا كه این پول‌ها به دلار است و انتقال آنها به دلیل دشمنی و بدعهدی آمریكا قفل شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه‌ی سخنانشان صنعت هسته‌ای را صنعتی راهبردی خواندند كه باید بدون لطمه باقی بماند و توسعه یابد.
ایشان با اشاره به تأثیر محسوس صنعت هسته‌ای در مصونیت‌بخشی و افزایش امنیت كشور تأكید كردند: قابلیت‌های این صنعت، نیروی انسانی توانای آن و امكان رسیدن آن به وضعیت قبلی باید مورد مراقبت قرار گیرد و حفظ شود.
رهبر انقلاب افزودند: خوشبختانه قابلیت بازگشت به وضع قبلی حفظ شده و ما می‌توانیم در شرایطی كه لازم بدانیم با سانتریفیوژهای نسل جدید در كمتر از یك‌سال‌ونیم به ۱۰۰ هزار سو دست یابیم؛ بنابراین طرف مقابل خیال نكند كه دست ما بسته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر مقابله‌ی جدی با هرگونه كارشكنی آمریكا خطاب به مسئولان تأكید كردند: حق گرفتنی است آن هم از گرگی مثل آمریكا كه باید حق را از دهانش بیرون كشید.
رهبر انقلاب با ابراز خرسندی از سخنان رئیس‌جمهور و وزیر خارجه مبنی بر مقابله با مانع‌تراشی‌های آمریكا خاطرنشان كردند: برای مقابله با جفاها و اقدامات طرف مقابل باید توانایی‌های خود را حفظ كنیم.
ایشان دستیابی ایران به غنی‌سازی ۲۰ درصد و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته را عوامل اصلی قبول برخی تعهدات از جانب آمریكا دانستند و تأكید كردند: اگر اقتدار علمی و فناوری ایران نبود آمریكایی‌ها قطعاً همین وضع فعلی را هم قبول نمی‌كردند؛ بنابراین باید این اقتدار هرچه بیشتر افزایش یابد.
رهبر انقلاب در آخرین نكته‌ی بخش هسته‌ای سخنان خود در جمع مسئولان و كارگزاران نظام گفتند: از هیأت نظارت بر اجرای برجام توقع داریم با دقت و مراقبت افزون‌تر در هر نقطه‌ای كه طرف مقابل بد عمل می‌كند یا به فكر خیانت است بایستد و از منافع ملت دفاع نماید.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهور، در سخنانی ماه رمضان را ماه رحمت الهی خواند و با اشاره به شرایط كشور در زمان آغاز به كار دولت یازدهم گفت: دولت، كنترل و مهار تورم را اولویت خود قرار داد و توانستیم تورم را از ۴۰.۱ درصد در سال ۹۲ به ۱۱.۹ درصد در پایان سال ۹۴ برسانیم و در ماه آینده نیز به تورم یك رقمی دست خواهیم یافت.
آقای روحانی، كنترل بازار ارز، رشد اقتصادی و خروج از ركود را از دیگر دستاوردهای دولت دانست.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دولت در بخش كشاورزی اشاره كرد و گفت: از سال ۹۲ تا ۹۴ تولیدات كشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۱۲ میلیون تن رسید.
آقای روحانی افزود: در زمینه‌ی ذخایر و مواد غذایی استراتژیك مثل گندم و برنج، ذخایر سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲ سه برابر شده و پیش‌بینی تولید گندم در سال جاری ۱۰ میلیون تن است كه تقریباً برابر با نیازهای كشور است.
آقای روحانی با اشاره به پیشرفت‌های صنعت نفت، گفت: فازهای ۱۲ ، ۱۵ ، ۱۶ و ۱۷ پارس جنوبی به افتتاح رسید و سه تا چهار فاز دیگر نیز تا پایان امسال افتتاح خواهد شد.
رئیس‌جمهور افزود: تولید گاز كشور در این مدت ۱۵۰ میلیون مترمكعب در سال افزایش پیدا كرده است.
وی به افزایش خطوط ریلی كشور اشاره كرد و گفت: با اضافه شدن ۴۷۵ كیلومتر به خطوط ریلی و برنامه‌ریزی برای ۷۰۰ كیلومتر دیگر، شاهد تحول بزرگی در زمینه‌ی ریل و ترانزیت خواهیم بود.
آقای روحانی با بیان اینكه در زمینه‌ی تجارت خارجی شاهد تحول مثبتی بودیم، تأكید كرد: در سال قبل بعد از ۶۰ سال برای اولین بار صادرات غیرنفتی كشور از واردات غیرنفتی پیشی گرفت.
وی ادامه داد: به‌طور متوسط در هشت سال گذشته تراز تجاری كشور، منفی ۲۵ میلیارد دلار بوده اما برای اولین بار این تراز تجاری مثبت شده است.
آقای روحانی همچنین با اشاره به مذاكرات هسته‌ای گفت: در این مذاكرات، حقوق هسته‌ای ملت ایران را تثبیت كردیم و قطعنامه‌های ظالمانه لغو شدند.
رئیس‌جمهور، اولین قدم پس از رفع تحریم را دستیابی به بازار صادراتی نفت خواند و گفت: در این زمینه تقریباً به همان شرایط قبل از تحریم نزدیك شده‌ایم.
آقای روحانی با بیان اینكه تولید میعانات از ۳۷۰ هزار بشكه به ۳۹۰ هزار بشكه در ماه‌های اخیر رسیده است، افزود: صادرات نفت خام امروز به دو میلیون بشكه افزایش پیدا كرده و تولید نفت هم از ۲.۷ میلیون بشكه به ۳.۸ میلیون بشكه رسیده است.
رئیس‌جمهور تأكید كرد: امروز به اتحاد و ایستادگی برای دستیابی به اهداف نیاز داریم.
وی مهم‌ترین مسئله‌ی پیش روی كشور را مسئله‌ی اشتغال دانست و با بیان اینكه یكی از افتخارات دولت یازدهم در طول ۳ سال گذشته، ایجاد یك میلیون و ۳۴۰ هزار اشتغال خالص جدید است، گفت: طبق اعلام مركز آمار هم‌اكنون بیش از ۲۲ میلیون شاغل در كشور داریم.
وی یكی از مشكلات برای رسیدن به رشد اقتصادی را كمبود تقاضا دانست و افزود: بدون بازار جدید نمی‌توانیم به رشد اقتصادی مطلوب برسیم و بدین منظور باید به‌دنبال بازار جدید داخلی و خارجی و نیز سرمایه‌گذاری خارجی باشیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان اخیر رهبر انقلاب در مورد بیكاری جوانان تأكید كرد: برای دولت هم مایه‌ی شرمساری است كه جوان تحصیلكرده‌ی ایرانی بیكار باشد.
آقای روحانی با بیان اینكه از سال گذشته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دستور رهبر انقلاب تشكیل شده گفت: این ستاد تاكنون ۱۹ جلسه تشكیل داده و ۱۱۰ طرح را در اولویت قرار داده است.
آقای روحانی با اشاره به اینكه نباید اعتماد میان مردم و جامعه سست شود، افزود: اگر در گوشه‌ای چند نفر حقوق بالاتری را برداشت كردند، آن را تبدیل به مسئله‌ی ملی نكنیم و دولت نیز گوش شنوایی برای شنیدن نقدها دارد.
تاریخ : شنبه 29 خرداد 1395 | 08:45 ق.ظ | نویسنده : امیرفرخ فرحمندfarahmanda15@yahoo.com | نظرات

  • paper | دفتر | سی پی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic